با عضویت در کانال تلگرام ما همیشه بروز باشید :)
برای ورود به کانال کلیک کنید / دانلود تلگرام نسخه ویندوز
شناسایی سوسماران شازند اراک - زیست شناسی

زیست شناسی

این وبلاگ برای تمام عزیزانی که به علوم زیستی علاقه دارند ایجاد شده و از همه چیز و همه جا که مرتبط با زیست شناسی باشد اطلاعات میدهد
یکشنبه 6 بهمن‌ماه سال 1387

شناسایی سوسماران شازند اراک

سلام 

این چکیده از پایان نامه دوره ارشدم می باشد. در رابطه با شناسایی سوسماران استان مرکزی-شازند اراک امید است مثمر فایده باشد. بابک صدیقی

چکیده
  سوسماران با حدود 3000 گونه ، امروزه گروه بسیار بزرگی از خزندگان هستند. این جانوران در شبکه حیات ، زنجیره غذایی و اکوسیستم خشکی جایگاه برجسته‌ای دارند. جانورشناسان در نقاط مختلف جهان برای شناسایی این جانوران مطالعات زیادی انجام داده‌اند که نتایج آن منجر به یافتن گونه‌های جدید و تهیه نقشه‌های پراکنش جغرافیایی آنها شده است.
  استان مرکزی از جمله مناطقی است که در آن پژوهش قابل ملاحظه ای روی خزندگان انجام نگرفته است لذا در این پژوهش سعی شده ، شهرستان شازند که در جنوب غربی استان واقع شده است.(دو بخش یعنی زالیان و مرکزی) در حد توان و امکانات مورد نمونه برداری و مطالعه قرار گیرد.
  در این راستا ابتدا نمونه ها به روش غافلگیری از مناطق یاد شده جمع آوری ، شناسایی و مطالعات بیومتریکی انجام پذیرفت ، نتایج ذیل به دست آمد : 
1- کل نمونه های جمع آوری شده 115 نمونه و شامل : ( از خانواده آگامیده ، 3 جنس و 5 گونه - از خانواده جکونیده ، 2 جنس و 2 گونه - از خانواده لاسرتیده ، 3 جنس و 3 گونه - از خانواده سینسیده ، 2 جنس و 2 گونه) 
2- در این پژوهش مشخص گردید که ، گونه ی غالب ، Ophisops elegans از خانواده لاسرتیده می باشد به دلایل مختلف از جمله:جغرافیای منطقه و استفاده بهینه از استتار،غذای فراوان،نداشتن دشمن طبیعی
3- داده های به دست آمده ازصفات مورفولوژیکی و تاکسونومیکی همچون:(تنوع در رنگ آمیزی ، تغییرات در تعداد فلس های بین آهیانه ای و بررسی پراکندگی جهانی) Ophisops elegans به طور واضح نشان دهنده این واقعیت است که این گونه از قسمت های اروپایی به ایران آمده و احتمالاً از یک نیای مشترک می باشند(گونه های ناهمجا). که در اثر تماس های مجاورتی می توان حتی آنها را در گونه ای جدید طبقه بندی کرد.   
کلید واژه ها: سوسماران ، استان مرکزی ، شازند ، شناسایی ، فون ، کلید ، خزندگان


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)